Wielkanoc w Bęczarce
Kontakt » Galerie i treści » Wielkanoc w Bęczarce
Noc wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.
św. Jan Paweł II
Święta wielkanocne to czas radości płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa, który zwyciężył zło pochodzące z grzechów i przewinień człowieka, a także długo oczekiwany rozkwit przyrody po ciężkiej i ponurej porze roku, jaką jest zima. Symbolem owego powrotu i nowego życia jest niewątpliwie jajko - podstawa wielu dań wielkanocnych
i jeden z najważniejszych składników koszyczka świątecznego, ocenianego wraz z potra-
wami na kolejnym już konkursie obrzędów, obyczajów i tradycji wielkanocnych w Sułkowicach. Zacznijmy jednak ab ovo... (od początku).
Konkurs, o którym mowa, odbył się 12 kwietnia 2014 roku w hali sportowej przy sułkowickim gimnazjum. Wzięły w nim jak zwykle udział stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gmin Myślenice i Sułkowice. Organizatorami byli, jak poprzednio, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Między Dalinem a Gościbią oraz obydwie wspomniane gminy.
Potrawy zostały ułożone na pięknie udekorowanych stolikach: gospodynie przygotowały je ponownie w takiej ilości, by móc poczęstować wszystkich gości przybyłych na sobotnią imprezę.
Tym razem jednak członkinie stowarzyszeń i gospodynie otrzymały nie lada zadanie: nie tylko prezentowały wykonane przez siebie ozdoby i potrawy świąteczne, musiały również przygotować kilkuminutową prezentację dotyczącą zawartości koszyczka ze święconką. Chodziło o to, by omówić znaczenie poszczególnych pokarmów, takich jak jajko, chrzan, chleb czy kiełbasa. Ponadto należało zapoznać jury konkursu z rdzennymi tradycjami wielkanocnymi każdej miejscowości, o ile takie istnieją. Nasze stowarzyszenie Bęczarka Razem jak zwykle przystąpiło do konkursu przynosząc chlubę lokalnej społeczności. Piękno i estetyka naszego stołu (na tle innych, równie wspaniałych) robiły wrażenie na gościach i jury. Okryty wspaniałymi wielobarwnymi koronkowymi serwetkami i ozdobiony pachnącymi bukietami z tulipanów i narcyzów przyciągał tłumy pragnące skosztować bęczarzańskich przysmaków. Potrawy zostały estetycznie pooznaczane za pomocą żółtych kurczaczków – etykietek z nazwami poszczególnych dań. Wybór był naprawdę szeroki: od jaj faszerowanych poprzez pasztety i chrzan z jajem, galarety mięsno- warzywne w formie jajka, śledzie oraz kiełbasę parzoną i sałatkę warzywną aż do ciast, bab i mazurków. Jeden z nich przybrał formę bogato zdobionego bakaliami jajka z napisem Bęczarka Razem. Precyzyjne migdałowe bazie umieszczone na cieście wzbudziły zachwyt i podziw. Koszyczek wielkanocny naszych gospodyń zawierał tradycyjne elementy takie jak kiełbasa, chrzan, jajka oraz ziemniak. Dlaczego akurat to warzywo w koszyku ze święconką? Sadzono je później, by zagwarantować sobie urodzaj i walory smakowe uprawy. Uwagę przykuwały oczywiście pisanki wykonane różnymi technikami: wyklejane, wydrapywane, malowane, frywolitkowe i wstążeczkowe. Baranki symbolizowały zwycięstwo nad śmiercią i ofiarę Chrystusa, a chrzan siłę i tężyznę fizyczną , ser natomiast przyjaźń pomiędzy człowiekiem i zwierzętami. O tym wszystkim szczegółowo, z zaangażowaniem i swadą opowiadały członkinie naszego stowarzyszenia. W otoczeniu stołu znalazły się także zajączki wykonane z siana i kompozycje roślinne z bukszpanu. Nasze gospodynie otrzymały wyróżnienie i nagrodę w postaci praktycznego termosu. Należy podkreślić, że zaangażowanie naszych pań sprawia, że Bęczarka doskonale odnajduje się w rywalizacji z poszczególnymi miejscowościami i zaczyna być dostrzegana
i doceniana w gminie Myślenice i wśród turystów.