Kapliczki Bęczarki

Bęczarka » Kapliczki Bęczarki

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęto w Bęczarce budować szeroką drogę asfaltową i wtedy wycięto lipę i zlikwidowano kapliczkę. Od tego czasu pan Franciszek planował, że kiedyś ufunduje w tym samym miejscu kapliczkę. Było to jego wielkie marzenie. Swoje zamiary zrealizował w 2006 r. Przed swoim domem umieścił kapliczkę. Co prawda nie jest to Matka Boska Kalwaryjska, ale o wyborze zdecydowało to, iż spośród różnych postaci świętych najbardziej spodobała mu się figurka Pana Jezusa. Kapliczka została poświęcona przez ówczesnego proboszcza. Widać wielką troskę gospodarza o swoje dzieło, gdyż figurka jest pięknie przystrojona i prezentuje się okazale.

 

Na polu pana Józefa Kaczora stoi krzyż, który najprawdopodobniej ufundował jego wujek Walenty Kaczor. Krzyż stoi od bardzo dawna. Pierwotnie był on z drewna. Niestety, został nadszarpnięty zębem czasu. Kilkanaście lat temu pan Józef wykonał nowy krzyż, tym razem z lastryka (aby tak szybko nie uległ zniszczeniu), ale wizerunek Chrystusa jest ten sam.

W Bęczarce znajdują się jeszcze dwa bardzo stare krzyże. Jeden z nich stoi na granicy Bęczarki
i Krzywaczki. Najprawdopodobniej jego fundatorami byli Zofia i Józef Kaliszowie. Obecnie opiekują się nim Krzysztof i Małgorzata Burdowie.
 
Drugi krzyż znajduje się na posesji Grażyny i Stefana Ciaputów. Pierwotnie opiekowała się nim Teresa Ciaputa, która wraz ze swym mężem odnowiła stary krzyż, i przez długie lata opiekowała się nim, sadząc wokół kwiaty i ubierając na różne kościelne święta.
 
Po śmierci Teresy opiekę nad krzyżem przejęła jej synowa – pani Grażyna. Ona też bardzo sumiennie dba o krzyż. Szczególnie pięknie wygląda wiosną, kiedy to kwitną koło niego wspaniałe piwonie.

W maju 2015 roku Krzyż z figurą Chrystusa stojący przy posesji należącej do państwa Grażyny
i Stefana Ciaputów został gruntownie odnowiony przez właścicieli. Pan Stefan pomalował Krzyż
i konstrukcję sklepieniową nad figurą Chrystusa, a Pani Grażyna przygotowała nową girlandę kwiatową i wykonała prace ogrodniczo - pielęgnacyjne w ogródku otaczającym krzyż.
Efekt ich działań można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

 

Artykuł zaczerpnięty ze strony internetowej Szkoły Podstawowej w Bęczarce >>

Autorka zdjęć: Daria Truszel